Magyarországon is egyre komolyabb fenyegetést jelent a kutyákra nézve a szívférgesség – egy alattomos, szúnyogok által terjesztett betegség, ami sokszor csak akkor derül ki, amikor már súlyos károkat okozott. Bár sokan még mindig nem veszik elég komolyan, a statisztikák és a friss vizsgálatok mást mutatnak.
A szívférgességért a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg a felelős, amely szúnyogcsípés útján jut be a kutya szervezetébe. A fertőzés kezdetben láthatatlanul zajlik: a féreg lárvái hónapokon át fejlődnek a kutya testében, míg végül a szívben és a tüdő ereiben telepednek meg. A kifejlett példányok akár 7 évig is élhetnek, és közben újabb lárvákat termelnek, így egyetlen fertőzött kutya is újabbakat sodorhat veszélybe.
A 2024-es országos szűrőprogramban 1000 kutyát vizsgáltak meg, ebből 69 volt pozitív – vagyis 7 százalékos a fertőzöttség. Ez önmagában is aggasztó, de Délkelet-Magyarországon még riasztóbb a kép: egyes helyeken a kutyák több mint harmada hordozza a parazitát, például Mezőkovácsházán és Hevesen.
Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy leginkább a kertben tartott kutyák veszélyeztetettek, főleg ha nincs körülöttük szúnyogriasztó védelem. A pozitív mintát adó ebek 90%-a ilyen tartásban él, és csak alig 20%-uk kapott szúnyogok elleni kezelést. Sokuk környezetében ráadásul víz is van: tavak, patakok, árkok, amik igazi melegágyai a szúnyogoknak.
Miért különösen veszélyes a szívférgesség?
A betegség hosszú ideig tünetmentes lehet. Mire az első jelek (mint a fáradékonyság, köhögés, nehezített légzés) megjelennek, már komoly szervi károsodás állhat fenn – súlyos esetben a kutya akár életét is veszítheti. A kezelés bonyolult, drága, és sokszor nem garantálja a teljes gyógyulást. Ezért a megelőzés az egyetlen igazán hatékony védekezés.
Mit tehet a gazdi?
Szúnyogriasztás:
Használjunk szúnyogokat távol tartó cseppeket, nyakörvet vagy spray-t, főleg a melegebb hónapokban.
Kerüljük a veszélyes időszakokat:
Hajnalban és szürkületkor aktívak leginkább a szúnyogok – ilyenkor lehetőleg ne sétáltassunk kutyát vízpart közelében.
Rendszeres szűrés:
Minden 6 hónapnál idősebb kutyát évente legalább egyszer ellenőriztetni kell állatorvossal, még akkor is, ha nincsenek tünetei.
Megelőző kezelés:
Léteznek speciális, havonta vagy szezonálisan adható szerek, amelyek megakadályozzák a lárvák kifejlődését a kutya szervezetében. Ezeket az állatorvos írja fel.
A szívférgesség már nem csak „déli” betegség – hazánk egész területén jelen van, és nem válogat: fajtától, kortól függetlenül bármelyik kutyát elérheti. De ha figyelünk, védekezünk és rendszeresen szűrünk, megelőzhetjük a bajt – és megmenthetjük a kutyánk életét.