Magyarországon is növekvő számban fordul elő egy komoly, állatról emberre terjedő fertőzés, az echinococcosis – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem. A betegséget galandféreg okozza, amit rókák, aranysakálok és kutyák terjeszthetnek, és ha elkapjuk, komoly következményei lehetnek.
Egyre több eset Európában – és nálunk is
Az Európai Járványügyi Központ szerint 2023-ban már 929 emberi esetet regisztráltak a kontinensen – ez jóval több, mint az előző években. Itthon is romlik a helyzet: 2020-ban még csak 4 megbetegedés volt, 2023-ra ez a szám 19-re nőtt.
Dr. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem infektológus szakorvosa szerint ez nem csupán statisztika – ez tényleg egy veszélyes, lappangó betegség. A galandféreg petéi ugyanis akár egy évig is életképesek maradhatnak, és főleg fertőzött állatok – például rókák vagy sakálok – székletével kerülhetnek a környezetbe. A kutyák, ha szimatolnak, megnyalnak valamit, vagy rájuk kerül a petékkel szennyezett föld, könnyen megfertőződhetnek. És onnantól mi is.
Például ha a kutyánk megnyalja a kezünket, aztán kézmosás nélkül bekapunk egy almát – megvan a baj.
Lappanghat évekig – és bárhol felbukkanhat
Az echinococcosis egyik trükkös része, hogy hosszú évekig nem okoz tünetet. A galandféreg által létrehozott ciszták sokszor csak akkor derülnek ki, ha valamilyen más vizsgálatot végeznek rajtunk – például ultrahang vagy CT. De ha egyszer tüneteket produkál, azok komolyak lehetnek, attól függően, hogy a ciszták mekkorák és hol vannak – máj, lép, tüdő, agy vagy akár a csontok is érintettek lehetnek.
Ha felismerik a fertőzést, a cisztákat gyakran műtéti úton távolítják el, és gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.
Védekezni lehet – és kell is
A legfontosabb a megelőzés: rendszeres féreghajtás, alapos kézmosás, és a zöldségek-gyümölcsök alapos megtisztítása, főleg ha olyan helyről származnak, ahol rókák, vadállatok megfordulhatnak. A rendszeresen gondozott, féregtelenített házikedvencek egyébként alig jelentenek veszélyt – a problémát inkább az elhanyagolt, kóbor állatok okozzák.
És a cicák? Ők sem ártatlanok
Cicákról is terjedhet néhány betegség, bár ezek jóval ritkábbak. Az egyik ilyen a toxoplazmózis, ami főként az elhanyagolt vagy kóbor macskák ürülékével terjed. A másik pedig a bartonellózis – ismertebb nevén macskakarmolási betegség –, ami nemcsak karmolással, hanem harapással is elkapható. Itt a tünetek lehetnek bőrirritáció, láz, fejfájás, duzzadt nyirokcsomók – és sokszor csak hetek múlva jelentkeznek.
A jó hír: a jól tartott, bolhamentesített házimacskák harapása vagy karmolása szinte sosem okoz gondot. A veszély a kóbor és bolhás cicákban rejlik, különösen a kölyökállatokban.
Összegzés: egy kis odafigyelés, nagy nyugalom
Ha rendszeresen féregteleníted és gondozod a kisállatodat, minimális az esélye, hogy baj legyen. A betegségek többsége megelőzhető, a fertőzések kezelhetők, de a legfontosabb, hogy figyeljünk oda az alapvető higiéniára – és ha bármilyen furcsa tünet jelentkezik, menjünk orvoshoz.