Amikor kutyánkat simogatjuk, gyakran eszünkbe sem jut, milyen gondolatok és érzések kavarognak benne. Pedig a szakértők szerint egészen megható, ami ilyenkor végbemegy a kutyák lelkében.
A simogatás olyan természetes része a kutyás mindennapoknak, hogy szinte automatikusan tesszük. De vajon miért szeretik ennyire a kutyák az érintést? És mi zajlik le bennük, miközben szeretettel simogatjuk őket?
Miért szeretik annyira a kutyák, ha simogatják őket?
A simogatás a kutyák lelki egészségének is jót teszA kutyák nemcsak hogy eltűrik a simogatást, hanem kifejezetten élvezik. Agyuk ilyenkor oxitocint, azaz a kötődés és szeretet hormonját termeli, amely hasonló érzést vált ki bennük, mint az embereknél a szerelem. A simogatás ezért nemcsak boldogabbá, de érzelmileg is stabilabbá teszi őket.
Ezeken a helyeken szeretik a legjobban az érintést
Bár minden kutya más, a legtöbbjük örömmel veszi, ha mellkasukat, nyakukat vagy vállukat simogatjuk. A fül mögötti finom vakargatás szinte minden kutyus kedvence, de ha a hátukra fordulnak, azzal gyakran arra kérnek, hogy vakarjuk meg a hasukat is.
Miért kezd remegni a kutyák lába simogatás közben?
A lábremegés nem tudatos mozdulat a kutyáknál. Ha egy bizonyos pontot érintünk, az idegrendszerük jelet küld, amitől kiváltódik ez az automatikus reflex. Ez nemcsak vicces, de azt is mutatja, hogy megtaláltuk a „varázspontot”.
Simogatás alvás közben: igen vagy nem?
Vannak kutyák, akik elégedetten nyújtóznak, ha álmukban megsimogatjuk őket, mások viszont hasonlóan reagálnak, mint az emberek: hirtelen felriadnak, zavartak lesznek, sőt, morcosak is lehetnek. Éppen ezért jobb, ha alvás közben békén hagyjuk őket – hiszen mi sem örülünk, ha valaki kizökkent az álmainkból.