Egy különleges régészeti felfedezés borzolja a kedélyeket: a belgiumi Velzeke faluban – egy egykori római regionális központban – egy szinte teljes épségben megmaradt kutyacsontvázra bukkantak. A leletet március 21-én jelentette be a SOLVA Régészeti Szolgálat, és a kutya maradványai új fényt vetnek az ókori rituális áldozati szokásokra.
A kutya csontváza meglepően jó állapotban került elő: a szája szinte teljesen ép, több foga is megmaradt. A maradványokat egy kőpadló alatt találták meg, ami nagyban hozzájárult a konzerválódásához. A környéken ritka az ilyen jó állapotban fennmaradt csontváz, mivel a római kori leletek zöme erősen sérült állapotban kerül elő.
A kutyát vélhetően rituális áldozatként helyezték a helyszínre, még azelőtt, hogy felépült volna az épület. A meszes homokkőből készült alap kiválóan konzerválta a testet. A római korban az ebeket gyakran használták szertartásokban: nemcsak a halottak túlvilági útját voltak hivatottak segíteni, hanem az otthonokat is megvédték a gonosz szellemektől. Varro, a római tudós szerint a földek és házak megtisztítására is alkalmaztak ilyen állatáldozatokat.
A kutatók szerint a velzekei esetben is egy ilyen tisztító rítusról lehet szó. A ház, amely alatt a kutya feküdt, teljesen kőalapzatra épült – ez a korabeli régióban ritkaságnak számított, és valamilyen fontosabb funkcióra vagy magas társadalmi státuszra utalhat. Hasonló rituális állatáldozatokra már korábban is bukkantak más európai helyszíneken, például Franciaországban, Flandriában vagy az Egyesült Királyságban.
A kutya pontos fajtáját valószínűleg soha nem fogják tudni megállapítani, de a maradványok további vizsgálat alatt állnak. A kutatók remélik, hogy legalább a nemére, korára, valamint esetleges betegségeire választ tudnak majd adni.
A feltárás során egyébként nem ez volt az egyetlen lelet: egy másik kutya, egy fiatal malac, 33 darab ép ivócsésze és egy bronztál is előkerült. Ezeket azonban a szakértők inkább kommunális hulladéknak, semmint rituális tárgyaknak tartják.